OB turistika

Kdy na sever nejezdit?

Sezóna švédského OB je rozkouskovaná. Zatímco v Česku se závodí v podstatě od konce března do konce října s tím, že prázdniny dělí OB rok do 2 bloků, ve Švédsku je situace drobně odlišná. Kromě prázdnin, které jsou však výrazně kratší, je orienťák tabu ještě v období od poloviny května do poloviny června, kdy mají zvířata mladé, a zhruba v prvních dvou týdnech v říjnu, kdy je naopak lovecká sezóna. V překladu: Co nechali orienťáci se na jaře rozmnožit, to je třeba zase na podzim zredukovat na původní stav.

Pokračování článku »

2.2.2012, Severské zápisky

Výchova
Skandinávské děti jsou v rámci nerušeného rozvoje osobnosti vychovávány velmi volně. Jakékoliv fyzické tresty jsou tabu a rodiče nad zmínkou o obyčejném pohlavku kroutí nesouhlasně hlavou. Člověk by občas řekl, že mají řvoucí děcka okolo celkem na háku. Děti jsou však mazané a umně toho využívají.

Pokračování článku »

7.12.2011, Severské zápisky

Ženy

Severské ženy jsou především emancipované. Řídí autobusy, skáčou na lyžích a hrají fotbal. Pozor však na projevy přílišné galantnosti. Ta může být považována v lepším případě za nevhodnou, v horším rovnou za harašení. Aktuálním módním hitem jsou legíny. Nezávisle na věku, velikosti pozadí a šířce stehen. Na velikosti pozadí a šířce stehen je naopak závislá délka topu či trička. Nepřímo úměrně. To oko estéta nepotěší. Vše vždy doplňují konversky.

Pokračování článku »

V jednom z předchozích čísel časopisu jsem byl označen za orientačního labužníka. Orientačním labužníkem je každý, kdo dá přednost pěknému orienťáckému zážitku v zajímavém terénu nebo na zajímavé mapě před honěním se za rankingovými a jinými body na smetišti za městem. Opakem orientačního labužníka je rankoholik. Orientační labužník může v rankingu porazit rankoholika, přestože vynechá všechna smetiště. Zajímavých závodů je pořád dost. Zatím.

Pokračování článku »

Bestíkovo orientační labužnictví

orientační běh, cestování, fotografie