Rok 2012. Svět žije online a hlavně sociálně. Kdo není sociální, denně neaktualizuje status  a alespoň obden netvítuje, ten je dinosaurus (neplést s politickými dinousaury, na jejichž vyhánění si před každými volbami vždycky nějaky debil /pozn. autora: „debil“ je synonymum pro českého politika /vzpomene). Nejsem sociální, žiju 20km za městem uprostřed lesa a mých případných 150 virtuálních přátel je mi celkem ukradených. Ale mám ajfoun a chtěl bych žít online. Alespoň do té míry, abych si dokázal něco online nakoupit, nemusel někde běhat po obchodech a mohl dál vysedávat v temných hvozdech.

Jak jsem uspěl s objednávkami v Česku a že proč i můj oblíbený Garmin hraje záporňáka čtěte dále.

Pokračování článku »

8.11.2012, Jen tak

Jako game changer označuje Garmin svůj nový model hodinek s GPS. Bezesporu na tom něco bude. Game changer to taky může být pro OB. Poprvé se objevují GPS hodinky, které umí opravdovou navigaci, zobrazovat mapu (byť zatím v dost chabé formě) a zobrazovat trasu…

Pokračování článku »

9.8.2012, GPS

North Atlantic Orienteering Championship 2011 byla série závodů v Grónsku a na Islandu. Článek vyšel v časopise Orientační běh. Jeho původní verzi i fotkami si můžete prohlédnout nyní i online.

Pokračování článku »

Tak nám opět vyhlásili vítěze World Press Photo paní Müllerová. A jak to dopadlo? Jako vždycky… Nezvítězil fotograf ani fotografie, ale lidské utrpení a neštěstí.

Pokračování článku »

14.2.2012, Fotografie

Ano, 1000 věcí, co mě serou je blog, který je zrovna in. Dokonce vydali knížku. Já nevím, asi mě serou jiné věci. Ostravak byl lepší a údernější… A když si pustím jednou za 3 měsíce v Česku rádio (tuším F1), tak je vidět, že po vzoru číňanů se dá kopírovat fakt všecko (tohle by měli někam vytesat: „Navic Ostravu ani nězna, bo enem chumaj by moch spivať ve svojim slavnym songu „Kdysyk sem byl hornik, ja na Dubině faral“.„).

Pokračování článku »

6.2.2012, Jen tak

OB turistika

Kdy na sever nejezdit?

Sezóna švédského OB je rozkouskovaná. Zatímco v Česku se závodí v podstatě od konce března do konce října s tím, že prázdniny dělí OB rok do 2 bloků, ve Švédsku je situace drobně odlišná. Kromě prázdnin, které jsou však výrazně kratší, je orienťák tabu ještě v období od poloviny května do poloviny června, kdy mají zvířata mladé, a zhruba v prvních dvou týdnech v říjnu, kdy je naopak lovecká sezóna. V překladu: Co nechali orienťáci se na jaře rozmnožit, to je třeba zase na podzim zredukovat na původní stav.

Pokračování článku »

2.2.2012, Severské zápisky

Výchova
Skandinávské děti jsou v rámci nerušeného rozvoje osobnosti vychovávány velmi volně. Jakékoliv fyzické tresty jsou tabu a rodiče nad zmínkou o obyčejném pohlavku kroutí nesouhlasně hlavou. Člověk by občas řekl, že mají řvoucí děcka okolo celkem na háku. Děti jsou však mazané a umně toho využívají.

Pokračování článku »

7.12.2011, Severské zápisky

Dokonce ani není třeba měnit občanství. Stačí mrknout do jednoho z aktuálních čísel časopisu Run, kde je německým profesionálním fotografem psaná reportáž z letošního Arctic Midnight Orienteering v Ilulissatu (jen co Jiřin vydá časák, tak se objeví má vlastní reportáž tady).

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Eskymákem snadno a rychle 21.10.2011, Orientační běh

Aktualizováno Ještě nedávno byl maximální výkon světla pro OB na hranici 2100 lumenů u modelu LEDX Cobra (výborná lampa, z osobní zkušenosti mohu jen doporučit). To už dnes ovšem neplatí. Před pár týdny při Mistrovství Švédska na klasické trati firma LEDX prezentovala nový model Cobra II. 2500 lumenů světelného toku začíná pomalu otevírat otázku, kde se hranice zastaví a zda má smysl pokračovat v trendu větší svítivosti dále…

Pokračování článku »

Garmin se konečně přiblížil chybějícím parametrům ideální gps (+ barometrický výškoměr, baterka 20 hodin) . Model 910XT je sice primárně určen plavcům a triatletům, ale třeba i orienťáci využijí měření počtu plaveckých temp nebo přeplavaných bazénů.

Pokračování článku »

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Garmin 910XT 5.10.2011, GPS

Bestíkovo orientační labužnictví

orientační běh, cestování, fotografie