To, o čem se dlouho šuškalo a bafuňáři vyvraceli jako nesmysl, se jasně projevilo tento víkend na závodech Českého poháru v Opavě. Vrcholem českého OB je soutěž, která závodníky ani nemotivuje přijet.

Účast 15 žen a 23 mužů na klasické trati v kategoriích elity jasně hovoří o tom, jakým směrem kráčí český OB a s jakým výsledkem soutěžní komise řídí české soutěže. To, že byl závod „na okraji republiky“, zároveň proti českému béčkovému závodu ve východočeské oblasti a avizoval dlouhé a kopcovité tratě, je přesně ta správná situace, kde se ukázalo, jak na tom v reálu jsme.

Faktory ovlivňující účast v Českém poháru:

1. Finance. Vítěz si po sezóně odnese 3000 Kč. Srovnejte se Švédskem, kde vítěz jednotlivého závodu bere 2500 SEK a celkový vítěz 40 000 SEK.

2. Prestiž. Prestiž Českého poháru je nulová stejně tak jako jeho propagace. Koho by zajímal druhý sled?

3. Reprezentace. Reprezentace ČR dlouhodobě deklaruje, že většinu českých závodů nebere v potaz a mnohdy spíše adepty nabádá k neúčasti, viz. např. nominační kritéria 2011. Srovnejte s Norskem, Švédskem, Švýcarskem a jinými špičkovými OB zeměmi (a to ČR už bohužel není) – tam na vrcholných domácích závodech běhá celá špička.

4. Ostatní soutěže. Český OB byl dohnán do situace, kdy se v dospělých stal vrcholnou soutěží ranking. „Citlivými zásahy“ lobistů z řad soutěžní komise je postupně čím dál tím více smazáván rozdíl mezi úrovní závodu ČP (koeficient 1.06) a tzv. béčky (1.04) nebo oblastními mistrovstvími (1.02). Závodníkům se tak nevyplatí jezdit na závody podle jejich zařazení do soutěží, ale paradoxně podle toho, kdo je přihlášen. Příklad toho víkendu.

5. Náročnost terénu. To, že orientační běh sklouzává k půlhodinovým závodům v příměstských lesích nebo sprintům ve městech, je aktuální trend. Fyzická zdatnost potřebná pro dlouhý a náročný závod se vytratila. SK (soutěžní komise) toto svým přístupem jen posiluje. Zrušila MČR na dlouhé trati (která bývala jedním z motivačních faktorů zimního tréninku), nemotivuje mládež k vyváženému tréninku (dnes stačí oběhnout sprinty a krátké trati k naplnění závodů potřebných do žebříčku A). Dalo by se pokračovat dlouho.

Pánové na svazu, je čas, abyste začli konat, ovšem opačným směrem, než tak činíte doposud. Já vám slibuju, že letos žádné návrhy podávat nebudu a počkám si na to, kam náš sport posunete. Toho hrachu pod stěnou, na kterou ho různí nadšenci už roky hází, najdete k inspiraci dost.

Nezbývá než podotknout, že orientační výstředník Jiří Jansa nebyl se svým názorem, že ČP sleduje jeden závodník, daleko od pravdy. Bohužel…

16.5.2011, Orientační běh

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Komentáře
 1. 4.1. Neochota závodnic a závodníků běhat elitu. Průměrná eliťačka nebo eliťák si v elitě vyběhnou zpravidla méně bodů než za srovnatelný výkon v áčkách. Extrémní příklad jsou klasiky, ale někdy k tomu dochází i na sprintech (například loni v Jánských Lázních).

  Jak tedy změnit myšlení závodnictva, aby účast v elitě byla znovu považována za čest a nikoli za trest? Systémová řešení by mohla být tři a všechna jsou vcelku jednoduchá:

  a) snížit počet startujících v elitě
  b) zvýšit rankingový koeficient pro kategorie DH21E
  c) vrátit se u elitních kategorií ke starému výpočtu rankingu, aby body klesaly pomaleji

  Ale tak nějak tuším, že i tyto nápady se povalují někde v té hromadě hrachu…

  Odpovědět
  18.5.2011 v 11:35
 2. Flaška

  S dovolením použiju tvoje slova, Bestíku: „Orientačním labužníkem je každý, kdo dá přednost pěknému orienťáckému zážitku v zajímavém terénu nebo na zajímavé mapě před honěním se za rankingovými a jinými body na smetišti za městem.“ Ono to nebylo jenom o dlouhých a kopcovitých tratích, ale především o naprosto nezáživném a zapráskaném lese kdesi ve Slezsku. Kdyby se to konalo na Vidnavě nebo v Jakartovích, přijedu. A spousta dalších lidí určitě taky.

  Odpovědět
  18.5.2011 v 16:57
  • Michal Besta

   Článek není ani o nezáživném terénu, ani o tom, že lidé nechtějí jezdit na Moravu. To všichni víme a těžko s tím něco uděláme. Je o podstatě aktuálních českých soutěží pro dospělé (DH21).

   Nehledě na to nevěřím, že by „spousta dalších“ přijela na Vidnavu nebo kamkoliv jinam za daných okolností. Stačí se podívat zpátky třeba na účasti ve Vrbně pod Pradědem nebo na Šumpersku. V Blansku se běželo MČR v podobném lese (kopce, paseky, ostružiny) a kupodivu lidi přijeli. Jesti to spíše nebude bodem 4 a 4.1 (viz. první komentář) – vždyť rankingové body pro střední čas vycházejí na nedělní závod totožně pro H21E na ČP a H21A na ŽB. Není na tom něco špatně???

   Bude-li „labužníky“ celá česká špička, tak jsou soutěže jako ČP zbytečné. Mrkni pro zajímavost v čem se běhají „áčka“ ve Švýcarsku. Ale špička v tom běhá. Problém je v systému, ne v terénech…

   A koneckonců tím, že SK závod přidělila (a věděla do jakého konkrétního terénu), tak tím přece deklarovala, že to je terén vhodný a zajímavý pro áčka, ne? (to ber spíše jako popíchnutí) :-)

   Odpovědět
   18.5.2011 v 19:55
   • Lešťa

    No tak já teda poslední leta nemám pocit, že by kvalita terénu byla kriteriem k přidělení Áčkového závodu (i když je to alibisticky napsáno v přihlášce do výběrového řízení na prvním místě). ;)
    Jinak za sebe vidím v HD21 jako hlavní dlouhodobou soutěž ranking. ČP jsem nikdy nesledoval, super- hyper- bůhvíco-výmysl taktéž.

    Odpovědět
    23.5.2011 v 23:40
  • Kebule

   Flasko, nechci tady srovnavat teren Opicky a Kalvarie, jedna se o uplne neco jinyho. Ale, tys na tech zavodech byl, ze muzes napsat, ze se jednalo o naprosto nezazivny a zapraskany les? Abych pravdu rekla, tak ten vikend predcil moje ocekavani. Klasika byla v podstate takova, jak se dnes beha a middle byl dost narocny. Bezelo se v hustnikach a listnatym zavrenym lese. Jo podrost nekde byl, ale asi tak jako na kazdych jinych zavodech. Takze jedinou vadou byly nedodrzeny smerny casy.
   Jinak souhlas s tim, co pise Jirin. Nevim na kolik je realna moznost financnich odmen, ale pokud by se davalo v zavode 3000-2000-1000, tak uz by to pro nekoho mohla byt slusna motivace.
   A k SK: taky si myslim, ze by stalo za to, aby byla doplnena o nejaky rozumny pocet elitnich nebo aktivnich zavodniku, pokud by meli zajem (max. 4 lidi).

   Odpovědět
   19.5.2011 v 09:03
   • Flaška

    Jasně, nebyl jsem tam. Všechny moje informace jsou secondhandové, čili pravděpodobně zkreslené. Ale před závodem mě fotky terénu a stará mapa spolehlivě odradily. To už je teď stejně jedno…

    Odpovědět
    19.5.2011 v 12:43
 3. Honza Fiala, člen SK sekce OB

  nemyslím si, že Český pohár je vrcholem českého OB. Za vrcholy považuju (v tomto pořadí): mistrovství na klasické trati, mistrovství na krátké trati, mistrovství ve sprintu.
  Lze polemizovat, zda jde alespoň o vrcholnou dlouhodobou soutěž v kategoriích D/H21.

  Ochota závody pořádat jde ruku v ruce s ochotu na závody jet. Jak bylo psáno, závod byl přidělen ve 3. kole výběrového řízení, jiní zájemci nebyli. Jistě lze vypsat méně termínů pro závody Českého poháru, ale současně jde o soutěž žebříčku A, kde je snížení počtu závodů nežádoucí. A tady já osobně s dovolením upřednostňuji možnost, aby si dorost a junioři zazávodili proti sobě, i když bude možná nutné obětovat potenciální účast v dospělých kategoriích.

  Podle mého názoru jsou právě „naděje“ těmi, na které je soutěže potřeba cílit. A zde žádné koeficienty ani finanční prémie není třeba řešit.

  Ve Tvém článku se mj. dočítám, že SK je zlem a hlavním viníkem všeho špatného v českém OB. Mám na to pochopitelně zásadně odlišný názor. Ale i když se v tomto neshodneme, můžu Tě alespoň požádat o podrobnější definování požadovaného cílového stavu? Jak (a proč) si představuješ fungování českého OB (stran soutěží mistrovských, dlouhodobých, napříč všemi kategoriemi, nevymezovat se jen vůči D/H21) a jakými prostředky si myslíš, že se dá jednotlivých požadavků dosáhnout?
  V celé SK si myslím, že nenajdeš nikoho, kdo by „svým přístupem usiloval o to, aby se z OB vytratila fyzická zdatnost“ (ale já osobně vůbec nejsem přesvědčen, že jedinou možnou motivací k tréninku je vypsání mistrovství ČR v OB na dlouhé trati, což byl jeden z důvodů, proč jsem hlasoval pro jeho nevypsání na rok 2011).
  Reprezentace se má prosazovat na mezinárodních akcích – Radovan by jistě zasvěceně zdůvodnil, proč letos pro reprezentanty nemůže být prioritou závod ŽA na Kalvárii (a obdobně v jiných letech, kdy se terény MS nekryjí s terény závodů Českého poháru).
  Díky za všechny náměty.

  Odpovědět
  19.5.2011 v 10:33
  • Michal Besta

   Raději krátce, protože debaty nás dvou bývají mnohastránkové a nemají konce ani vítěze. :-)

   1. Soutěžní komise připravuje a řídí celostátní soutěže v orientačním běhu. Kde je jasná pravomoc je i jasná zodpovědnost.

   2. Článek je pouze o Českém poháru. Nikam nekandiduju, abych popisoval představu o fungování českého OB (různých nápadů a návrhů jsem veřejně i neveřejně publikoval za posledních x let dost). Říkám, že Český pohár nefunguje jako dlouhodobá vrcholná soutěž pro DH21.

   3. Pokud člen SK polemizuje o tom, zda je Český pohár vrcholnou soutěží, pak se omlouvám závodníkům, které jsem nařknul a kteří na ČP nejezdí, protože když to neví SK, která soutěž řídí, tak jak to mohou vědět závodníci…

   4. Jediným cílem je to, aby bylo jasně deklarováno, která dlouhodobá soutěž je pro dospělé v ČR ta vrcholná. Pokud je to ČP, jak se domnívám já, tak nechť se tak stane (návrhů je tady dost). Dnes tomu tak není.

   5. Tento článek není o reprezentaci ČR. Ta naopak pod vedením Radovana funguje profesionálně a dá se srovnávat s jinými špičkovými. Je však třeba, aby někdo sladil „zahraniční“ zájmy reprezentace a „české“ zájmy svazu, abychom na všech vrcholných závodech mohli divákům, médiím i ostatním závodníkům „prodat“ naše české hvězdy. Stejně jako je tomu v jiných zemích. Nezasloužili si snad mladí závodníci na severní Moravě, aby se o víkendu setkali se svými vzory nebo média a novináři, aby udělali rozhovor s mistryní světa nebo členy reprezentační mužské štafety?

   Odpovědět
   19.5.2011 v 12:42
   • HF

    díky za reakci. Možná to můžeme někdy zkusit ústně ;)

    Jen krátce k bodům 1-4 – zjistěme, co kdo považuje za prioritu a vrchol, a na základě toho pak teprve kritizujme. Anketa na BENu na toto téma by neškodila :)

    K bodu 5 – záležitosti reprezentace nejsou úkolem SK, vyjádřil jsem se k tomu z důvodu, že „napřijela špička“, což pro mě jsou reprezentanti.

    Odpovědět
    19.5.2011 v 16:58
   • Sosna

    Není tu hlavní problém, že kalendář soutěží se dělá z pochopitelných důvodů (příprava mapy, povolení) až 2 roky dopředu, zatímco repre si plánuje „vrcholy“ maximálně na začátku tréninkového cyklu, tedy tak pl roku napřed. „B eliťáci“ nemají motivaci objíždět vzdálené závody, ale kvalitně si zaběhnout bez dlouhého cestování. Nějaké body jsou až na x-tém místě priorit. To už spíše nějaký labužnický terén.

    Odpovědět
    20.5.2011 v 14:01

Bestíkovo orientační labužnictví

orientační běh, cestování, fotografie