Re: superrankingy za červenec + ranking v zahraničí + hodně či málo závodění


[ Odepsat ] [ Související příspěvky ] [ BEN - Bestíkovy noviny ]

 

NORD Service - velkoplošný tisk, digitální tisk

 


Autor: Jiří Jansa , posláno: 31.7.2009 22:36:18, z adresy: 85.31.184.138

ranking jako ekonomické síto vadilo nejprve i mě, jezdit kvůli němu do cizích oblastí mi přišlo pošetilé. ale nakonec jsem po rozhovoru s Tomášem Leštínským v M. Třebové změnil názor a nyní jsem naopak pro zařazení i zahraničních závodů.

Pro spoustu běžců je ranking velmi dobrou (resp. dala by se vylepšit pár věcmi) dlouhodobou soutěží, která spojuje všechny závody v ČR (a v budoucnu možná i Slovensko, slovinsko) různé terény a různé disciplíny. Navíc v této soutěži nerozhoduje umístění, ale čas, tedy rozhodující je stabilní výkonost, nikoli výsledková onanie.
A do takové soutěže je opravdu nutné investovat prostředky - objíždět závody, sledovat, kam přijede konkurence apod.

Bohužel se ale ranking používá k něčemu ze své podstaty zcela jinému - nasazování na MČR - a zde nemají ekonomické záležitosti hrát jakoukoli roli.

Tedy řešení je jasné - ranking pro nasazování na MČR zmenšit na 7 závodů (tím se zmenší ona důležitost objíždění závodů),, a naopak ranking jako dlouhodobou soutěž navýšit o např. 2 závody, tím se z toho stane - "high society soutěž" - na kterou si člověk holt musí vydělat, aby uspěl.

Nabízí se srovnání s tenisem - když chce hráč poskočit v ATP žebříčku, musí do toho investovat prostředky a objíždět závody. Naopak pokud chce jen jednorázově vyhrát Wimbledon, stačí se probít přes kvalifikaci (v OB nějaké přebory oblastí apod.) a show může začít.


"Jestli to nebude tím, že červenec je pro leckoho spíš přípravné anebo rekreační období. 1 měsíční ranking je blbost "

- mě osobně tohle přijde špatné, že léto, kdy je dejme tomu nejvíce času pro OB a je nejlepší počasí, se zcela vynechává, resp. v něm skoro nikdo nezávodí. Vcelku dlouhá pauza je po konci sezóny do Vánoc, než začne další příprava.

hokej se v mládežnických kategoriích hraje od září do dubna 2krát týdně zápas, obvykle středa (čtvrtek) - sobota. A hraje se to tak proto, že to ty hráče baví. To samé pak v dospělých v krajských přeborech či odborových soutěžích, které jsou finančně na podobné úrovni jako OB.

Pak člověk přijde do jiného sportu, který je velmi podobný kolektivním sportům v tom, že je zde rovněž nutné hodněkrát se utkat - jako ve fotbale či hokeji s různými souopěři - v OB v různých terénech - aby se opravdu poznalo, jak na tom člověk po fyzické a orientační stránce je,, a řeknou mu, že si má vybrat 3-4 závody a na ty se připravit.

Dle mě je tohle nesmysl, který má několik příčin:

1) již zmíněná výsledková onanie (typu MS či MČR) v podobě sledování jednotlivých závodů, nikoli dlouhodobých soutěží (řekl bych, že nejlepším běžcem je ten, který se nejdéle udrží na špicy rankingu, nikoli ten, který vyhraje jednotlivé závody MČR)


2) nevhodnost klasiky pro dlouhodobé a časté závodění - pokud člověk seriózně závodí 3krát měsíčně na klasice a ještě tvrdě trénuje přes týden, pak jest nějaké zranění víceméně jisté. jinak řečeno - pro trénink na klasiku je nesmyslem běhat o víkendech závody klasiky závodním tempem, naopak pro trénink na middle je nejlepší běhat o víkendech middle závodním tempem. (to je onen spor klasika vs. middle, který ale má ještě to pozadí, že pro část hobby běžců dává absolvování klasiky pocit mužství (či ženství, i když ženy jsou v tomto chytřejší) a tak ji vyžadují. ale myslím, že tohle postupně zmizí)


3) orientační běžce nebaví ve svém sportu závodit, jde převážně o podíviny, kteří se do lesa utíkají schovat před společností a byly by nejraději, kdyby se výsledky nepublikovaly žádné.


z těchto důvodu nepovažuji 1 měsíční ranking za blbost ale naopak za soutěž v ČR, kterou budu nejvíce sledovat, jelikož jen ten, kdo si v ní dokáže dlouhodobě udržovat dobré místo, je dobrým orientačním běžcem se stabilními výkony po celou OB sezónu.

"3 závody v OB za 3 stovky startovné = all inclusive na 1 měsíc" má znít nový program ČSOB na podporu výkonostního sportu v D-H21.

Ale zdá se, že ho budu muset rozjet sám.
>>Superankingy za červenec jsou na svých stránkách
>>
>>ranking na KT - rankingnakratkychtratich.blogspot.com
>>ranking na DT - rankingnadlouhychtratich.blogspot.com
>>1 mesicni - 1mesicniranking.blogspot.com
>>3 mesicni - 3mesicniranking.blogspot.com
>>
>>napr. v 1 mesicnim rankingu se nyni dely takove veci, ze to sem radeji nepopisuji - byla to doslova bodova jatka, ve kterych spousta elitnich zavodniku neobstala a klesla v zebricku hodne hluboko
>>
>>
>>jinak bych rad upozornil - uz jsem to psal vcera - ze by rankingu dosti pomohlo, kdyby se do nej pocitaly i zavody v zahranici, kde se sejde alespon 5 (4, pokud by se prumer do budoucna pocital ze 4 zavodniky) Cechu v kategorii.
>>
>>Z 1 mesicniho rankingu plyne, ze za cervenec zde bezelo alespon jeden zavod 348 muzu. To je dle me neskutecne malo.
>
>Jestli to nebude tím, že červenec je pro leckoho spíš přípravné anebo rekreační období. Máš-li za sebou dvouměsíční období vrcholných závodů (od MČR DT přes celostátní nároďáky a štafety po MČR KT), tak nejsme stroje a řada závodníků si ráda dá pár týdnů oraz, než se znovu rozjede k podzimním vrcholům. Případně věnují čas rodině nebo jiným aktivitám, když v květnu-červnu moc neorienťáckých víkendů neměli. A v neposlední řadě i pro české vícedenní platí v menší míře to, co popisuji u zahraničních, totiž ekonomické síto - letní závody si asi většina lidí platí ze svého a někdo prozávodí každý víkend, zatímco jiný dvakrát obrátí každou korunu. Takže se vůbec nedivím, že ranking za červenec naprosto neodpovídá situaci v jiných měsících a "bodová jatka, ve kterých spousta závodníků neobstála" spíš vypovídají o tom, že dělat ranking za jeden měsíc je (promiň mi to) blbost.
Související příspěvkyOdepsat

Tvé jméno:
Tvůj e-mail:
(není nutné)
Název příspěvku:
Text příspěvku:
Heslo: (napiš pozpátku ben)