Re: Re: Re: Re: Re: Re: tedy avizovaný fenomém derniéry šampionátu se nekonal...


[ Odepsat ] [ Související příspěvky ] [ BEN - Bestíkovy noviny ]

 

NORD Service - velkoplošný tisk, digitální tisk

 


Autor: jiří jansa , posláno: 23.4.2010 4:47:18, z adresy: 147.32.127.213

a ještě je takové zajímavé doplnění, že to celé souvisí s 2 modi operandi, které jsem u orientačního běhu běhu zmiňoval, a sice "mít rád role, které orientační běh poskytuje" vs. "mít rád orientační běh jako sport".

Zatímco běžec na klasické a dlouhé trati se z velké míry pohybuje v prvním modu - potřebuje ke své činnosti onu aureolu drsnosti, která je zcela mylně dlouhým tratím připisována - u těch druhých tomu tak není a apriori je jedno, jakou délku trať měří.


>řekl bych, že jsou 2 trendy, které nemá smysl spolu spojovat
>
>prvním je to, že díky zavedení kratších tratí část sportovců orientační běh opustila, jelikož se jim zdá, že krátká trať a sprint je málo muziky za hodně peněz. Tyto, co kvůli tomu končí OB, jsme si již sociologicky zařadili, že půjde více pravděpodobně o běžce pomalejšího rázu. Zároveň se ale na poli vytrvaleckých sportů v přírodě rozvinula veliká konkurence (horská kola, multisport, dlouhé přeběhy), a na náčiní pro ní dosahuje čím dál větší skupina lidí (hezky to je vidět u MTBO, který původně byl sportem skoro výlučně pro pracující 30+, nyní již má možnost kvalitního horského kola skoro každý), čili by tito závodníci z OB stejně mizeli či alespoň omezovali počet závodů.
>
>Druhou skupinou jsou ale závodníci, kteří mají od mala omylem vštěpováno, že hlavní disciplínou orientačního běhu je klasická trať a tak, když zjistí, že to již nepůjde dobře skloubit se školou a životem, naskakují na vlnu SN a později končí zcela.
>
>Já osobně jsem byl obětí této propagandy rovněž a celé předešlé vysokoškolské studium jsem trénoval na závody na 90 minut. Nyní je tomu naštěstí konec a člověk může mít z orientačního běhu opět radost (tedy pokud by se ještě trochu upravili soutěže, např nasazování do podkategorií v poháru elity rovněž není zcela správně vyřešeno, vůbec nezohledňuje, zda někdo má body z klasiky a někdo z KT, řešení v podobě kombinovaného nasazování se více než nabízí).
>
>a nyní tedy snad již opravdu až po 1. květnu s výsledky superžebříčků a novými jmény do síně slávy (mimochodem - připravuje se vznik "Síň slávy síně slávy českého superrankingu", kam budou závodníci vstupovat jednou za rok vždy na konci sezóny).
>
>
>
>>Poměr kratších tratí se zvětšuje a počty mladších závodníků se snižují. Kdybych byl tebou, hledal bych v tom paralelu. Já se ale spokojím s prohlášením, že klasiky za toto snížení nemohou.
>>
>>>to máš pravdu, ale důvod je zcela prozaický, současný mladý člověk toho dělá o dost více (resp. variabilita jeho činností je o dost větší) než dříve, tedy jinak to již nebude.
>>>
>>>orientační běh opouští kolem 18-22 věku obrovská spousta závodníků a to jen proto, že:
>>>- zde v rámci přechodu mezi kategoriemi dochází nejen k zvýšení rychlosti běhu, ale i k enormnímu prodloužení tratě
>>>
>>>- je zde neustále prosazován chybný koncept "dospělé OB=klasika", díky tomu opět část běžců skončí s běháním (viz můj graf o vlivu SN na odliv závodníků)
>>>
>>>
>>>
>>>
>>>>Já nebudu rozporovat, že mládež je dnes pomalá. Dokonce si to mohu myslet, ale nemám údaje. Snad někdy u piva jako vetroši rozebíráme, jestli ty limity za mlada nebyly vostřejší.
>>>>
>>>>Ale určitě kolem těch 20 let věku je mnohem méně těch, co uběhnou solidně klasiku, natož dlouhou.
>>>
>>
>




Související příspěvky



Odepsat

Tvé jméno:
Tvůj e-mail:
(není nutné)
Název příspěvku:
Text příspěvku:
Heslo: (napiš pozpátku ben)