Výchova
Skandinávské děti jsou v rámci nerušeného rozvoje osobnosti vychovávány velmi volně. Jakékoliv fyzické tresty jsou tabu a rodiče nad zmínkou o obyčejném pohlavku kroutí nesouhlasně hlavou. Člověk by občas řekl, že mají řvoucí děcka okolo celkem na háku. Děti jsou však mazané a umně toho využívají.

Na české poměry jsou mladí seveřani hrubě nevychovaní. Každodenním projevem může být třeba partička cool týpků v zimní MHD, kde každý zabare dvousedačku s tím, že na protější sedadlo hodí zabahněné boty, které se těsně předtím brodily břečkou. Švédové zásadně nepoužívají kapesníky (přestože je nosí u sebe) a neustále popotahují. Snople tahají minimálně někde z okolí paty. Pěkný humáč. A slečna ve večerní róbě chlustající jak stary haviř ze Zarubka? Standard.

Naše generace bývala lepší. I když tuto větu jsem slýchával i před dvaceti lety z úst mé máti, když rodinný kazeťák vytrvale okupoval lehce nemelodický saxík Mňágy a Žďorp nebo protestsongy pankáčů z SPS. Tak nevím…

Studium

Studium na vysokých školách je pojato naprosto rozdílně od českého systému. Semestr je rozdělen do bloků, ve kterých je zpravidla pouze jeden předmět na full time, a každý blok je rovnou zakončen zkouškou nebo zápočtem. Je tedy třeba studovat průběžně a odpadají klasické nocovky zkouškového období, kdy je třeba dohnat učivo zanedbané alternativním programem v průběhu semetru.

Švédské VŠ se potýkají s odlivem studentů. Ve společnosti, kde se mají všichni dobře nezávisle na vzdělání a obyčejná uklízečka vydělává stejně jako specialista vysokoškolák v Česku, je problémem motivovat mladé lidi k časově i finančně náročnému studiu.

Orientační běh je jedním ze sportů, kterým v rámci tělocviku projde ve Skandinávii každý žák. Obecně povědomí o OB je tedy celkem slušné. Přes orienťák se člověk dostane všude, kam potřebuje. Trochu šokem je ovšem úroveň budoucích učitelů TV. Ti se především zaměřují na to, aby uměli zorganizovat výlet a vymysleli zábavné hry. Fyzická zdatnost zřejmě není rozhodující. Jinak mi fakt není jasné, proč je třeba do kurzu 40 tělocvikářů, kteří jsou těsně před ukončením studia, nosit na ukázku běžky a proč na lyžáku jen 5 z nich na nich někdy předtím stálo a maximálně 10 umí sjezdovat. Vidět dokonalé barbíny nebo jejich osmdesátikilové kolegyně zvládat český základ, jakým je třeba výmyk, by byl pohled pro bohy…

7.12.2011, Severské zápisky

Bestíkovo orientační labužnictví

orientační běh, cestování, fotografie