Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kosočtverec jeho Veličenstva


[ Odepsat ] [ Související příspěvky ] [ BEN - Bestíkovy noviny ]

 

NORD Service - velkoplošný tisk, digitální tisk

 


Autor: Petr Hrouda , posláno: 15.2.2010 12:31:38, z adresy: 147.251.34.95

Pánové, a co když část orienťáků docela normálně šetří prachy? Zkuste třeba někdo kvantifikovat, jak se od 80. let posunuly náklady závodníka na jeho závodění. Nemyslím teď jen vlastní startovné, které se drží tak nějak na hraně aby pořadatelé byli ochotni pořádat a závodníci na jejich závody jezdit, ale třeba i vybavení - buzola model pro děti za pár stovek, lepší přes tisíc (kde je Sport4 z NDR za 22 ost-marek, tedy 66 Kčs :o), "normální cena za boty je taky pár tisíc (obnovenou výrobu "lidových" orientek před 12 lety Vavrys po roce zabalil pro malý zájem), dresy kolem tisíce (a to třeba jenom vršek). Přiznejme, že během těch dvaceti let se ze skromného sportu pro všechny stal "lepší" a dražší sport (samozřejmě, s některými jinými sporty pořád levnější, ale to bych tu nebral jako měřítko, to je srovnávání nesrovnatelného).
Pokud po letech konjunktury přišla doba, kdy má část lidí hlouběji do kapsy, je docela logické, že pak neobjedou tolik závodů jako dříve nebo se třeba více omezí na bližší závody, oblastní apod. To je samozřejmě průser v případě LOB, kdy žádná "bližší" levná alternativa k celostátním závodům není, účast na jednom dvojzávodě (startovné úměrné nákladům na přípravu stop atd., ubytování, cesta přes půl republiky) vyjde obvykle na hodně stovek a řada lidí tak radši nejede nikam nebo - jak už v nějakém příspěvku zaznělo - si zalyžuje za barákem, když má teď sníh všude. To by se asi poznalo ze srovnání, v jaké míře ubyli na LOB "rekreanti" s licencí C ve srovnání s elitními či áčkovými borci, kteří asi závody jen tak neoželí.

>Veličenstvo, to co jsi napsal, je jeden velký omyl.
>
>Počet registrovaných závodníků roste, přesto klesá počet dorazivších závodníků.
>
>Vysvětlení, které se tak nabízí, je, že za klesajícím počtem závodníků na závodech je soutěžní nihilismus, když to není klesající členská základna sama.
>
>A z toho důvodu jsem tě požádal o kvantifikaci, ať již kroužkovou, kosočtvercovou či vektorovou metodou, aby bylo jasné, k jakém poklesu počtu dorazivších závodníků dojde.
>
>Můj odhad zní 1/3 - 1/2, což u krátkých disciplín s menším zmapovaným územím a menšími nároky na pořadatele není problém (sprint, KT), naopak DT je již obětí nyní.
>
>
>
>>Vstupní data sice nejsou přesná, ale za výsledky si stojím!
>>
>>Pokles závodníků nelze vysledovat pomocí kosočtverců. Kosočtverce pouze sledují rozložení sil mezi ultra-závoděním (dle Jansovo-Nietzschovy teorie überzávodníka), závoděním a SN. Pro zjištění jak se bude kvantitativně vyvíjet stav základny pro orientační sporty se musí použít kroužková metoda vycházející z kvalitativního hodnocení pomocí kosočtverců.
>>
>>Prognóza vývoje pro rok 2018 není optimistická ani pesimistická. Prognóza pro rok vychází z předchozího zaznamenaného vývoje, kdy se sleduje vektor křivky v daných ltech, přičemž pro starší roky se uvažuje menší váha daného vektoru.
>>
>>
>>
>>>"Bohužel nemám přesná data"
>>>analýza bez dat je na tom stejně jako dítě bez trenéra - úplně zbytečná
>>>
>>> ale i tak díky, konečně někdo, kdo si současnou situaci uvědomuje a je schopen alespoň abstraktně načrtnout boducí vývoj. Kdyby se ti kosočtverce povedlo kvantifikovat (např. jak velký bude pokles počtu závodníků do roku 2018 (já jsem zde odhadoval 1/3 až 1/2, ale je to jen pro jednu disciplínu - LOB), byl bych velmi vděčen (i když z vývoje kosočtverců se mi zdá, že jsi zastáncem spíše optimistického scénáře, což dle mě není na místě, já jsem například zaslechl pořadatele LOBu, že pokud bude jezdit takhle málo závodníků, tak se na vše vysere)
>>>
>>>
>>>osobně jsem si hypotézu o rostoucím nihilismu otestoval na těchto věcech:
>>>1) rostoucí rozdíly v Českém Poháru štafet v OB
>>>2) rostoucí rozdíly v rankingu
>>>3) klesající výkonost na klasické trati
>>>4) klesající počty dorazivších závodníků obecně (vede LOB)
>>>
>>>a všechny tyto analýzy moji hypotézu nevyvrátily.
>>>
>>>Nyní je potřeba problém:
>>>1) kvantifikovat
>>>2) začít léčbu
>>>
>>>
>>>
>>>
>>>
>>>
>>>
>>>
>>>>>díky za graf, ale mám s ním jeden problém - chybí v něm dynamika !!!
>>>>>
>>>>
>>>>Ano, toto je pouze statický model vyjádření daného stavu rozložení závodníků v daný moment.
>>>>
>>>>Dynamiku získáme pokud porovnáme jednotlivé kosočtverce v běhu let (desetiletí). Určující pro posouzení vývoje závodníků je křivka spojující střední bod všech závodníků.
>>>>
>>>>Bohužel nemám přesná data, přesto jsem se pokusil touto metodikou zobrazit vývoj v orientačním běhu v ČR (a v odpovídající části ČSFR, ČSSR). Od roku 1984 je patrný vývoj směřující do krize.
>>>>
>>>>http://velicenstvo.blogspot.com/2010/02/ddt-dynamic-diamonds-theory.html
>>>
>>
>
Související příspěvkyOdepsat

Tvé jméno:
Tvůj e-mail:
(není nutné)
Název příspěvku:
Text příspěvku:
Heslo: (napiš pozpátku ben)